Přihlásit se  \/ 
x
x

Spastickou diparézu objevil (a poprvé popsal) anglický lékař Wiliam Little v roce 1860. Charakteristické symetrické postižení dolních končetin tak na nějaký čas vešlo do dějin medicíny pod pojmem „Littleova choroba“, než byla identifikována jako další z forem dětské mozkové obrny.

Číst dál...

Spastická kvadruparéza je mezi oboustrannými spastickými formami DMO zastoupena 25 %, jedná se tedy o vůbec nejčastější formu DMO. Je důsledkem poškození obou mozkových hemisfér (vlivem kontuze či krvácení). Tato skutečnost s sebou nese vysoký předpoklad výskytu přidružených onemocnění.

Číst dál...

Spastická hemiparéza patří do 30 % jednostranných spastických forem dětské mozkové obrny. Hemiparéza tvoří přibližně 22,5 % z tohoto počtu ( 0,5 % zaujímá velmi vzácně se vyskytující monoparéza). Vzniká-li hemiparéza prenatálně, pak (často i z nezjištěných příčin) jako důsledek cysty v mozku, která nezasáhne pouze šedou kůru mozkovou, ale také jiná centra. Tím lze vysvětlit vyšší procento pravděpodobnosti přidružených onemocnění, než je tomu u spastické diparézy.

Číst dál...

Podobně jako v případě atethoidní formy DMO není výskyt cerebelární formy DMO příliš častý a dosahuje zhruba 8% celkové incidence DMO. Její výskyt není nijak determinován – postihuje předčasně narozené novorozence (kde vzniká v důsledku periventrikulární leukomalácie, ischemického (ischemie = nedokrvení) postižení bílé hmoty mozkové), ale její příčinou může být například také infekce v průběhu těhotenství.

Číst dál...

Atetóza, athetoidní forma dětské mozkové obrny, se vyskytuje vzácně, zhruba v 8 % případů všech DMO. Vzniká v důsledku poškození bazálních ganglií, což jsou shluky neuronů, které se nacházejí ve středním mozku.

Číst dál...

Upozornění

Portál detska-mozkova-obrna.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady a názory v diskuzním fóru, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení provozovatele portálu, společnosti PHK MARKETING s.r.o.

dětská mozková obrna

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

Pomáháme Nadačnímu fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře". Zdravá děloha = zdravé dítě.
Více na www.apolena.eu.