Léčba dětské mozkové obrny
Počátky akupunktury bychom před několika tisíci lety nalezli v Číně. Původ slova pochází z latinského „acus“ – jehla a „puncture“ – vpíchnutí. Jehly jsou aplikovány do akupunkturních bodů. Ty lze nalézt po celém těle, kde tvoří dráhy zvané „meridiány“.
Těmi podle čínské medicíny proudí energie, přímo ovlivňující konkrétní orgán. Je-li některý z bodů „nefunkční“, energie se blokuje, což má za důsledek nerovnováhu organismu a vznik nemoci. Akupunktura není pouze terapeutický, ale i diagnostický systém (prostřednictvím citlivosti konkrétních akupunkturních bodů lze odhalit odpovídající zdravotní problém).
Akupunkturu lze obecně využít jako prostředek prevence. Harmonizuje metabolické dráhy, vnitřní funkce organismu a posiluje imunitní systém. Je účinným prostředkem v terapii alergií, některých psychických poruch, chronických bolestí (migréna, i zánětlivé bolesti svalů a kloubů a některá onemocnění centrální nervové soustavy).
Využití akupunktury v terapii DMO
Ač je v České republice akupunktura poměrně snadno dostupnou terapií, ne každý odborník projevuje, bohužel, pozitivní přístup k akupunktuře jako součásti komplexní léčby DMO. Přesto však můžeme, v případech, kdy je akupunktura prováděna, i na základě studie the University of Arizona, vysledovat a konkretizovat několik možných přínosů akupunktury v terapii DMO:
• Normalizace, nebo alespoň pozitivní změna svalového tonu
• Pozitivní ovlivnění (motorické) rovnováhy (ta je zasažena v přímém důsledku nerovnoměrného napětí svalových skupin)
• Příznivý vliv na funkci vnitřních orgánů (ty jsou negativně ovlivňovány v důsledku silné spasticity)
Další studie, sledující vliv akupunktury na náhodně vybranou skupinu dětí s DMO ve věku od 12 do 72 měsíců, ukázaly, že akupunktura může vést ke zlepšení (zkvalitnění) hrubých motorických dovedností dítěte, je-li indikována správně a včas.
Akupunktura by neměla být jedinou terapií jedince s DMO, zároveň by však také neměla být prováděna za každou cenu. Zkušenosti české terapeutické školy vyzdvihují zejména kombinaci akupunktury s reflexní lokomocí podle Vojty (či jiným terapeutickým přístupem), kdy může v klíčových momentech přispět k dosažení dalšího motorického stupně.
Kdy a jak se akupunktura provádí
Akupunkturu lze provádět u pacientů různého věku s rozličnou škálou diagnóz. Provádět lze alternativními způsoby, mezi které patří elektroakupunktura nebo laserová akupunktura. Ta je využívána zejména u dětí či osob, jimž není příjemná invazivní forma pomocí akupunkturních jehel.
Frekvence akupunktury se různí v závislosti na potřebách pacienta a jejich zhodnocení terapeutem. V případě dlouhodobých (chronických) onemocnění, jako je právě DMO, je nejčastější frekvence cca 5 – 10 sezení. Interval mezi dvěma sezeními je přitom cca 2 – 3 týdny, mezi jednotlivými sériemi akupunktury bývá nejméně měsíční pauza.
>
Články
- Nejnovější
- Nejčtenější