Přihlásit se  \/ 
x
x

Léčba dětské mozkové obrny

Počátky akupunktury bychom před několika tisíci lety nalezli v Číně. Původ slova pochází z latinského „acus“ – jehla a „puncture“ – vpíchnutí. Jehly jsou aplikovány do akupunkturních bodů. Ty lze nalézt po celém těle, kde tvoří dráhy zvané „meridiány“.

Těmi podle čínské medicíny proudí energie, přímo ovlivňující konkrétní orgán. Je-li některý z bodů „nefunkční“, energie se blokuje, což má za důsledek nerovnováhu organismu a vznik nemoci. Akupunktura není pouze terapeutický, ale i diagnostický systém (prostřednictvím citlivosti konkrétních akupunkturních bodů lze odhalit odpovídající zdravotní problém).

Akupunkturu lze obecně využít jako prostředek prevence. Harmonizuje metabolické dráhy, vnitřní funkce organismu a posiluje imunitní systém. Je účinným prostředkem v terapii alergií, některých psychických poruch, chronických bolestí (migréna, i zánětlivé bolesti svalů a kloubů a některá onemocnění centrální nervové soustavy).

Využití akupunktury v terapii DMO

Ač je v České republice akupunktura poměrně snadno dostupnou terapií, ne každý odborník projevuje, bohužel, pozitivní přístup k akupunktuře jako součásti komplexní léčby DMO. Přesto však můžeme, v případech, kdy je akupunktura prováděna, i na základě studie the University of Arizona, vysledovat a konkretizovat několik možných přínosů akupunktury v terapii DMO:

• Normalizace, nebo alespoň pozitivní změna svalového tonu
• Pozitivní ovlivnění (motorické) rovnováhy (ta je zasažena v přímém důsledku nerovnoměrného napětí svalových skupin)
• Příznivý vliv na funkci vnitřních orgánů (ty jsou negativně ovlivňovány v důsledku silné spasticity)

Další studie, sledující vliv akupunktury na náhodně vybranou skupinu dětí s DMO ve věku od 12 do 72 měsíců, ukázaly, že akupunktura může vést ke zlepšení (zkvalitnění) hrubých motorických dovedností dítěte, je-li indikována správně a včas.

Akupunktura by neměla být jedinou terapií jedince s DMO, zároveň by však také neměla být prováděna za každou cenu. Zkušenosti české terapeutické školy vyzdvihují zejména kombinaci akupunktury s reflexní lokomocí podle Vojty (či jiným terapeutickým přístupem), kdy může v klíčových momentech přispět k dosažení dalšího motorického stupně.

Kdy a jak se akupunktura provádí

Akupunkturu lze provádět u pacientů různého věku s rozličnou škálou diagnóz. Provádět lze alternativními způsoby, mezi které patří elektroakupunktura nebo laserová akupunktura. Ta je využívána zejména u dětí či osob, jimž není příjemná invazivní forma pomocí akupunkturních jehel.

Frekvence akupunktury se různí v závislosti na potřebách pacienta a jejich zhodnocení terapeutem. V případě dlouhodobých (chronických) onemocnění, jako je právě DMO, je nejčastější frekvence cca 5 – 10 sezení. Interval mezi dvěma sezeními je přitom cca 2 – 3 týdny, mezi jednotlivými sériemi akupunktury bývá nejméně měsíční pauza.

 Vstup do diskuze

>

Upozornění

Portál detska-mozkova-obrna.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady a názory v diskuzním fóru, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení provozovatele portálu, společnosti PHK MARKETING s.r.o.

dětská mozková obrna

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

Pomáháme Nadačnímu fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře". Zdravá děloha = zdravé dítě.
Více na www.apolena.eu.